Competition Results

26th August 2017

Pearson

1st W Deacon 68 (65)

2nd B Hudson 70 (68)

12th August 2017

James Braid

1st B Brennan 80 (68)

2nd N Armstrong 88 (70)

27th June 2017

Challenge Cup

1st W Deacon 78+73 (151)

2nd M Graystone 75+78 (153)

27th June 2017

Challenge Junior Cup

1st K Cotton 74+69 (143)

2nd N Armstrong 75+70 (145)

11th June 2017

Alf Franklin

1st (J) S Marshall 39pts

1st (J) R Curd 39pts

Playoff to decide winner

27th May 2017

Miss Paul Trophy

1st M Rolph 83 (70)

2nd B Hudson 75 (71)

25th May 2017

Baroda Cup

1st W Deacon 69+70 (139)

2nd Brian Hudson 73+74 (147)

29th April 2017

Vice Presidents Cup

1st M Graystone 38pts

2nd M Vinson 37pts

8th April 2017

Steve Hayman

1st. W Deacon 73 (70)

2nd Dave Sayers 77 (71)

1st April 2017

Guernsey Senior Cup

1st (J) M Robinson 38pts

1st (J) Nik Crombie 38pts

Playoff to decide winner

1st April 2017

Guernsey Junior Cup

1st. Matt Sayers 45pts

2nd. James Penfold 42pts

26th March 2017

Miss Alloms Foursomes

1st. B Hudson/M Robinson 38pts

2nd. S Lister/K Bishop 33pts

25th March 2017

AWAY v GRESHAM

WON 4 - 2

3rd September 21016

AWAY v COPTHORNE

WON 4 - 2

27th August 2016

Pearson Cup

1st. G Kelly 82 (12c) = 70 (play off)

1st. M Giles 88 (18c) = 70 (play off)

1st. J Hobern 81 (11c) = 70 (play off)

14th August 2016

HOME v West Sussex

LOST 4.5 - 1.5

13th August 2016

JAMES BRAID CUP

1st. G Kelly-68 (82)

2nd. J Woodger-70 (80)

31st July 2016

Veterans Trophy

1st. M Vinson (Snr)-38pts

1st. R Brockwell (Jnr)-38pts

16th July 2016

AWAY v Reigate Heath (Surrey 7s - A Team)

LOST 6-1

16th July 2016

HOME v Forest Artisans

WON 3.5 - 2.5

9th July 2016

AWAY v Betchworth

LOST 4-2

2nd July 2016

CHALLENGE CUP

1st Mark Graystone 76+80 (156)

2nd Brian Hudson 75+84 (159)

2nd July 2016

Challenge Cup Junior

1st G Kelly 82+73 (155)

2nd M Sayers 78+82 (160)

18th June 2016

Miss Paul Trophy

1st. Paul Ibbotson-69

2nd. Dave Sayers-70

2nd. Justin Howick-70 (joint)

12th June 2016

HOME v Banstead (Surrey 7s B Team)

WON 4 1/2 - 2 1/2

12th June 2016

HOME v Sundridge Park (Surrey 7s A Team)

WON 4 1/2 - 2 1/2

11th June 2016

Alf Franklin

1st. N Gilgio-38pts

2nd. M Graystone-36pts

10th June 2016

Home v Chipstead

LOST 4-2

5th June 2016

HOME v Coulsdon (Surrey 7s B Team)

WON 7-0

5th June 2016

HOME v Gresham (Surrey 7s A Team)

LOST 4-3

4th June 2016

HOME v New Zealand

LOST 4-2

28th May 2016

Baroda Cup

1st. N Giglio 140 (69+71)

2nd. M Rolph 143 (74+69)

27th May 2016

HOME v Birkdale

WON 4-2

22nd May 2016

AWAY v Hook Heath (Surrey 7s A Team)

WON 5 1/2 - 1 1/2

15th May 2016

AWAY v Chipstead (Surrey 7s A Team)

WON 4-3

14th May 2016

AWAY v Sunningdale (Surrey 7s B Team)

LOST 4-3

13th May 2016

HOME v L'Ancresse (Match 63)

WON overall 17-3

WON AM 9-1

WON PM 8-2

8th May 2016

AWAY v Parent Club (1st Leg)

LOST 4 1/2 - 3 1/2

8th May 2016

AWAY v Langley Park (Surrey 7s B Team)

LOST 5-2

7th May 2016

Vice Presidents Cup

1st. Brian Hudson-42pts

2nd. Keith Bishop-39pts

30th May 2016

AWAY v Cantelupe

DRAW 3-3

23rd April 2016

AWAY v Banstead

WON 4-2

16th April 2016

HOME v Worplesdon

WON 4 1/2 - 1 1/2

9th April 2016

Guernsey Cup Senior

1st. Nick Crombie-38pts

2nd. Dave Sayers-37pts

9th April 2016

Guernsey Cup Junior

1st. Andy Voss-38pts

2nd. Howard Chesney-34pts

2nd April 2016

Steve Hayman

1st. G Kelly 83 (68)

2nd. D Gallagher 83 (70) ocb

Lowest Gross: Dan Sayers 78 (70)

27th March 2016

Miss Alloms Foursomes

1st. J Bennett/P Scott-38pts

2nd. W Scanlon/J Dyson-37pts

26th March 2016

HOME V Gresham

WON 5 - 1

20th March 2016

March Roll Up

1st. G Newman - 39pts

2nd. D Lucas - 36pts

3rd. S Lister - 35pts

9th January 2016

Past & Present Captains

1st. Maurice Vinson - 35pts

2nd. Peter Lucas - 33pts

26th December 2015

Ric Sayers Foursomes

1st. M Vinson/D Prince-37pts

2nd. J Bishop/E Bonner-32pts

1st November 2015

November PYOP Foursomes

1st. F Conboy/G Deacon-38pts

2nd. D Prince/J Bishop-36pts

2nd (J): S Marshall/A Voss

12th September 2015

Alf Franklin

1st. Nick Giglio - 35pts

2nd. Mark Graystone - 34pts

2nd. Justin Howick - 34pts

Aug 2015

Baroda Gold Cup

1st. Mark Robinson - 141 (69, 72)

2nd. Ben Clarke - 144 (73, 72)

July 2015

Challenge Cup

1st. Darren Child - 156 (77,79)

2nd. Dan Warner - 165 (89,76)

July 2015

Junior Challenge Cup

1st. James Penfold - 144 (75,69)

2nd. Garry Tuppen - 146 (73,73)

20th June 2015

Miss Paul Trophy

1st. Dan Sayers - 67

2nd. Robert Clarke - 68

13th June 2015

Scottie Legg

1st. Alan Wright - 41pts

2nd. Brian Hudson - 35pts

30th May 2015

James Braid Cup

1st. Steve Marshall 88 (73)

1st. Jim Gilshenan 84 (73)

playoff to decide winner

23rd May 2015

Pearson Trophy

1st. Andy Voss 90 (71)

2nd. Gerard Kelly 89 (73)

9th May 2015

Vice Presidents Trophy

1st. David Williams (vp) - 36pts

1st. Robert Clark (vp) - 36pts

Playoff to decide winner

25th April 2015

Steve Hayman Medal

1st. Glenn Deacon - 80 (69)

2nd. Andy Voss - 90 (70)

11th April 2015

Guernsey Senior

1st. Mark Graystone - 38pts

2nd. Mark Robinson - 37pts

11th April 2015

Guernsey Junior

1st. Andy Voss & James Penfold - 37pts

Play off to decide winner

29th March 2015

Miss Alloms Foursomes

1st. Mark & James Penfold - 41pts

14th March 2015

Ken Macpherson Foursomes

1st. Glenn Deacon & Danny Prince 6&4

2nd. Rob Armstrong & Steve Smith

30th November 2014

Winter Rollup

1st. Stuart Lister - 38pts

2nd. (who cares!)

13th September 2014

Away v Copthorne

WON 6-0

Match report to follow

6th September 2014

Home V Hook Heath

WON 3-2

Match report to follow

31st August 2014

Past & Present Captains

1st. Maurice Vinson - 37pts

2nd. Glenn Deacon - 35pts

3rd. Jason Woodger - 35pts

30th August 2014

August Rollover

1st. Mark Robinson - 37pts

2nd. Jon Bishop - 34pts

3rd. Glenn Deacon - 33pts

23rd August 2014

Pearsons Trophy

1st. Nick Crombie - 81 (72)

2nd. Keith Cotton - 89 (72)

3rd. Mark Graystone - 81 (74)

29th July 2014

Challenge Cup

1st. Darren Childs - 81+74

2nd. Maurice Vinson - 81+77

3rd. Paul Brill - 83+77

29th July 2014

Junior Cup

1st. Darren Gallagher - 71+74

2nd. Keith Cotton - 79+74

3rd. Steve Smith - 81+77

12th July 2014

Scottie Legge Cup

1st. Jim Gilshenan - 39pts

2nd. Mark Robinson - 38pts

3rd. Neil Armstrong - 38pts

5th July 2014

James Braid

1st. M. Greystone, R.Curd, B.Clarke

3 way play-off to decide winner!

4th July 2014

George Clarke Family Foursomes

1st. Rob & Neil Armstrong

28th June 2014

Captains Day

Winning Team (106pts)

Jon Bishop, Justin Howick

Danny Couchman and Gary Tuppen

21st June 2014

Miss Paul Trophy

1st. Darren Childs - 66

2nd. Ben Clarke - 70

14th June 2014

Home v The Berkshire

DRAW 3 - 3

Match report to follow

13th June 2014

Away v Chipstead

WON 4 - 2

Match report to follow

7th June 2014

Home v New Zealand

WON 4 1/2 - 1 1/2

Match report to follow

24th May 2014

Baroda Gold Cup

1st. Nick Giglio - 140 R1(68) R2(72)

2nd. Darren Child - 142 R1(72) R2(70)

9th May 2014

Home v L'Ancresse Golf Club

WON 11 1/2 - 8 1/2

Match report to follow

3rd May 2014

Vice Presidents Cup

1st. Dan Warner - 38pts (Joint)

1st. Robert Curd - 38pts (Joint)

Play off to decide winner

4th May 2014

Surrey 5s AWAY v Kingswood

26th April 2014

AWAY v Banstead

LOST 4 1/2 - 1 1/2

Match report to follow

19th April 2014

HOME v Worplesdon

LOST 4 - 2

Match report to follow

12th April 2014

Steve Hayman Trophy

1st. Neil Armstrong - 18hcp - 71

2nd. Dave Sayers - 7hcp - 72

5th April 2014

Guernsey Trophy Senior

1st. Maurice Vinson - 39pts

2nd. Stuart Lister - 38pts

5th April 2014

Guernsey Trophy Junior

1st. Eunan Bonner - 40pts (Joint)

1st. Rob Whitton - 40pts (Joint)

Play-Off to decide Winner

29th March 2014

HOME v Gresham

WON 4 1/2 - 1 1/2

23rd March 2014

Miss Alloms Foursomes

1st S Lister & K Bishop - 39pts

2nd G Deacon & D Sayers - 36pts